Мали девојчиња мораат да се мажат за стари мажи

Објавено на: Aug 27, 2015 од Мама Кате

Девојките кои ќе затруднат пред дваесеттата година, имаат двојно поголем ризик од умирање за време на породувањето.

Насоин Акшстер од Бангладеш е само едно од многуте девојчиња, која мора да ги направи сите свадбени подготовки, пред официјално да се омажи за 32 годишен маж.
Во јуни оваа година, една организација за заштита на човековите права, излезе со официјална статистика за склопувањето на детски бракови во Бангладеш. Оваа земја има најголема стапка на склучени бракови со малолетни девојчиња, односно 29% од девојчињата се омажени пред да наполнат 15 години и 65% пред да наполнат 18 години.
Малолетните девојки имаат два пати поголеми шанси да починат на породувањето, за разлика од девојките кои се над 20 години. Девојчињата исто така се принудени да го напуштат училиштето, за да ги исполнат брачните обврски, а голема е и стапката на злоставување, токму поради големата разлика меѓу брачните партнери.decija-vencanja2-620x350


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…