На кој начин антибиотиците го уништуваат нашето здравје

Објавено на: Sep 30, 2016 од Мама Ане

Пречестото посегнување кон антибиотиците драстично го намалува нивото на цитокини, хормонски гласници врз кои се потпира имуниот систем за време на болест.

Антибиотиците нема да помогнат за лекување настинка или грип или воспаление на средното уво и на синусите предизвикани од вируси, но ќе ги уништат добрите бактерии во цревата што му помагаат на имуниот систем.

Ако веќе мора да пиете антибиотик, во тоа време пијте и солидно количество пробиотски јогурти што ќе ја зачуваат цревната флора.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…