Направете домашен шампон од коприва и ставете крај интензивното опаѓање на косата

Ако вашата коса е ретка, а влканата од косата суви и кршливи тогаш потпрете се на моќта на копривата.
Оваа билка е богата со витамин Ц и многу други минерали и витамини кои ги хранат фотикулите на влакното.

За да подготвите домашен шампон од коприва со чија редовна употреба ќе го победите претераното паѓање на влакната од косата потребни ви се 50 грама сува коприва, три лажици јаболков оцет, пола литар вода и малку неутрален шампон.

Во вода која врие ставете ја сувата коприва. Оставете да отстои додека не се олади па во течноста додадете го јаболковиот оцет и неутралниот шампон. Добро промешајте.

Со оваа смеса масирајте го скалпот секојдневно пред да преминете на регуларното миење на косата.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk