Ограничувања во исхраната за трудниците со хипертензија

Кога трудницата се соочува со покачување на крвниот притисок во текот на бременоста потребата на сол треба да се ограничи максимлано или да пак солта да се замени со билни зачини како што се нането, ѓумбирот, целерот, ловорот и магдоносот.

Конзервираната храна и индустриските преработки треба да се исфрлат од исхраната во целост а да се зголеми конзумацијата на риба – лосос, туна и сардина.

Прошетките скоро и да се задолжителни и тоа минимум 30 минути во текот на денот или три километри.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk