Замрзнување на јајце-клетки како решение за жените без партнер

Замрзнување на јајце-клетки како решение за жените без партнер

Постои решение и за жените без партнер кои се уште не размислуваат за родителство, а на кои тестовите покажуваат намален број на јајце-клетки. Тие можат да го замрзнат нивниот биолошки материјал, па еден ден кога ќе сакаат да родат, можат да ги одмрзнат и да ја остварат репродукцијата.

Како да ја проверите својата плодност

Како да ја проверите својата плодност

Постојат неколку начини за проценување на плодноста или т.н оваријална резерва.Најважно е пациентката на време да се јави на гинеколог кој добро ја познава областа на репродуктивна ендокринологија и знае да процени колку време има до моментот кога веќе нема да може да остане трудна.

Најзабавен начин да си го олесните породувањето

Најзабавен начин да си го олесните породувањето

До сега се веруваше дека сексот во бременоста го забрзува породувањето, иако мал број на лекари го потврдуваат тоа. Тим на стручњаци од Универзитетот Малаја во Куала Лумпур истражувањето го спроведе на 200 здрави жени кои пишувале дневник за време на бременоста.

Како да ја зачувате плодноста

Како да ја зачувате плодноста

Ако до сега не сте побарале информации за плодноста од вашиот гинеколог редно време е тоа да го направите. На секоја следна посета известувајте го својот доктор и гинеколог за промените на вашето тело доколку ги сметате за важни. Некои болести имаат големо влијание врз плодноста, затоа грижете се добро за вашето здравје.

Чекор по чекор- прво бањање на новороденчето

Чекор по чекор- прво бањање на новороденчето
Кога го бањате вашето новороденче, потребно е да му го посветите целото внимание само него. Во видеото можете да погледнете како правилно се бања бебето.

Киселото млеко во служба на хидрирана и чиста кожа

Киселото млеко во служба на хидрирана и чиста кожа

Киселото млеко и јогуртот со своите остојки како што се млечната киселина, витаминот Д, млечните протеини и минералите калциум и цинк значително помагаат во процесот на хидрирање, затегнување и чистење на кожата.

Кое е значењето на сексуалниот сон

Кое е значењето на сексуалниот сон

Сами или во врска, фантазијата на човекот секогаш работи. Според д-р Џенифер Паркер, ние најчесто сонуваме романтични настани или пак, неверства што вклучуваат личности кои ги познаваме. Имајќи го ова на ум, овие соништа никогаш не треба да се сметаат како одраз на вашите скриени желби и мечтаења.

ВИДЕО: Како правилно треба да се повие бебето

ВИДЕО: Како правилно треба да се повие бебето

Не го повиткувајте бебето премногу цврсто затоа што сепак треба да може да се мрда и додека е повиено. Повиеното бебе ставајте го да спие секогаш на грб.

Употребувајте лесни и природни материјали, на пример, памучна прекривка, тенко ќебенце или чаршафче.

Фејсбукот е показател за врската

Фејсбукот е показател за врската

Колку помалку слушате за една врска, толку е поцврста и подобра.

Дали сексот има ефект како и вежбањето

Дали сексот има ефект како и вежбањето

Потењето и трошењето калории во креветот е омилена физичка активност на многумина. Но, може ли тоа да има ист или сличен ефект како и вежбањето?

Зошто бебињата треба да се повиваат

Зошто бебињата треба да се повиваат

Повиткувањето во нежно ќебенце им дава на бебињата сигурност и чувство како во мајчината утроба. Можеби од страна делува како бебето да е ззаробено и како да му се спречуваат движењата, но токму на овој начин се имитираат условите на кои вашето новороденче било навикнато во матката.

Powered by WP Bannerize