Како да ја подмладите кожата на рацете

Како да ја подмладите кожата на рацете

Кожата на рацете е изложена постојано на временските услови. Тоа ја остарува, ја прави груба и може да создаде дури и сериозни проблеми.
Како да и помогнете на кожата на рацете, за таа да изгледа помлада?

Зошто да јадете печурки

Зошто да јадете печурки

Печурките имаат ниска содржина на натриум и можат да се додадат на речиси секое јадење .

Кој зеленчук е поздрав ако е сварен

Кој зеленчук е поздрав ако е сварен

Некои видови зеленчук ги нудат најздравите состојки дури по термичка обработка.

Колку често треба да се мокри

Колку често треба да се мокри

Колку често ќе го посетите тоалетот во еден ден зависи од тоа колку течност внесувате во телото. Но, сепак постои оптимална бројка за тоа колку често е доволно, а сè што е над таа бројка може да укажува на здравствен проблем.

Предлог-закон за користење на слободни денови во циклус се разгледува во Италија

Предлог-закон за користење на слободни денови во циклус се разгледува во Италија

Во Италија се разгледува предлог-закон, со кој ќе се овозможи жените да земат три дена слободни ако во текот на циклусот имаат мачнини и болки. Ако законот биде донесен, Италија ќе биде првата земја во која ќе биде применет ваков закон.

Вкусни уштипци од тиквичка

Вкусни уштипци од тиквичка

Овие уштипци од тиквичка можат да се послужат како  појадок или предјадење.

Натали Портман трудна во спот на познат музичар

Натали Портман трудна во спот на познат музичар

Британскиот музичар Џејмс Блејк пред неколку дена објави спот за нумерата „My Willing Heart”. Станува збор за песна од неговиот албум, а спотот го режираше уметничката Ана Роуз Холмер.

Принцот Џорџ во септември ќе тргне на училиште

Принцот Џорџ во септември ќе тргне на училиште

Принцот Џорџ наскоро тргнува во приватното училиште „Thomas’s“ во Лондон, каде ќе го почне основното образование.

Кога брачните партнери се сложуваат дека не се сложуваат

Кога брачните партнери се сложуваат дека не се сложуваат

Светски познатиот психолог Џон Готман, тврди дена постојат само две најзначајни причини кои всушност се неизбежни показатели на развод на брачните партнери во иднина.

Продуктивна кашлица и како да се реагира

Продуктивна кашлица и како да се реагира

Зрелата кашлица претставува борба на организмот да го исфрли секретот од средните и мали бронхиоли, и од ткивото на белите дробови. Се јавува како резултат на воспаление на долните дишни патишта и се надоврзува на инфекцијата на горните дишни патишта.

Нормалното функционирање на тироидната жлезда е важно за одржување на бременоста

Нормалното функционирање на тироидната жлезда е важно за одржување на бременоста

Нормалното фунционирање на тироидната жлезда е неопходно кај жените кои сакаат да забременат, како и во текот на бременоста.

Powered by WP Bannerize