Попустливоста на бабите и дедовците

Попустливоста на бабите и дедовците

Секојдневно родителите забележуваат разлики во правилата помеѓу нив и тие на бабите и дедовците. Но важно е да се истакне дека родителите се тие кои се примарни и на тој начин треба да ги одредуваат правилата на воспитување.

Како родителите се носат со одвоеноста од децата

Како родителите се носат со одвоеноста од децата

На родителите, честопати одвоеноста од детето им е потешко поднослива од на самото дете. Им недостасува детето, се грижат за него, мислат како ќе биде детето без нив, дали ќе плаче, дали ќе сака да се врати дома и слично.

Воспоставете правила за време на распустот

Воспоставете правила за време на распустот

Распустот е период кој за родителите значи олеснување, посебно поради престанување на школските обврски на децата, но истовреме може да биде грижа за тоа што ќе прави детето за време на летото.

Бебе се роди во авион на индиската авио-компанија „Џет ервејз“

Бебе се роди во авион на индиската авио-компанија „Џет ервејз“

Една индиска авио-компанија подарила доживотно бесплатно возење со авион на бебе родено на нивен лет. Џет ервејз соопшти дека мајката почнала предвреме да се породува на висина од 10.000 метри.

Зошто не треба да оставате пластично шише со вода на сонце

Зошто не треба да оставате пластично шише со вода на сонце

Доколку пластично шише со вода ќе го оставите на сонце во паркиран автомобил, тоа може да биде опасно. На високи температури, пластичната амбалажа испушта метал антиом кој може да биде штетен по човековиот организам. Исто така создава бисфенол А кој го блокира естрогенот, предизвикува хормонална нерамнотежа и се поврзува со дијабетес.

Каква вода треба да пијат децата

Каква вода треба да пијат децата

Децата треба да пијат вода со ниска содржина на натриум и сол. На тој начин нивните млади бубрези нема да бидат оптоварени со непотребни материи.

Колку вода треба да пиете летно време

Колку вода треба да пиете летно време

Ако за време на летните горештини почувствувате главоболка, промена на расположението, слабост или халуцинации тоа може да биде аларм дека на вашето тело му недостасува вода.Иако оптималниот дневен внес е различен за мажи, жени и деца просечно треба да се пијат два и пол литри дневно за организмот да биде здрав.

Како најлесно да проверите дали вашето бебе е гладно

Како најлесно да проверите дали вашето бебе е гладно

Кога зборуваме за почетоците на воведувањето на цврстата исхрана кај бебињата, за самостоен оброк може да се смета консумирање на една кашичка во количина од најмалку шест до осум лажички. 

Видео: Како да направите домашен мајонез без шеќер за само две минути

Видео: Како да направите домашен мајонез без шеќер за само две минути

Да, можно е! Потребни ви се само две-три минути за да направите превкусен домашен мајонез.

Подгответе напиток од банана кој ги топи калориите

Подгответе напиток од банана кој ги топи калориите

Овој исклучително хранлив напиток е одличен за консумирање непосредно пред да започнете со одредена физичка активност. На тој начин, телото ќе може да ги искористи сите хранливи состојки до максимум.

Тиквичката е идеална хранлива намирница за сите оние кои сакаат да ослабнат

Тиквичката е идеална хранлива намирница за сите оние кои сакаат да ослабнат

Тиквичка со право се нарекува совршена летна намирница. Таа е исклучително богата со витамини, меѓу кои најзастапени се витамините А, К, Б и Ц, манган и калциум, магнезиум, фосфор, бакар, рибофлавини, цинк, железо и калиум. 

Powered by WP Bannerize