10 совети кои ќе ви помогнат како да не се прејадувате

10 совети кои ќе ви помогнат како да не се прејадувате

Британскиот психолог Ричард Вајзман препорачува десет корисни совети за брзо и здраво губење на телесната тежина, а при тоа не мора да се оптеретувате со строгите режими на исхрана кои ги диктираат повеќето диети. Според него, клучот на здравото слабеење лежи во количината на храна која што се конзумира.

(Галерија) Секојдневието на една мама

(Галерија) Секојдневието на една мама

Овие симпатични илустрации  доловуваат еден мал дел од секојдневните случувања што барем еднаш и се случиле на секоја мамичка. 

Маска за коса која го забрзува нејзиниот раст

Маска за коса која го забрзува нејзиниот раст

Оваа маска е за коса која го стимулира нејзиниот раст можете многу лесно да ја подготвите во домашни услови. За неа ви се потребни само четири состојки кои придонесуваат на вашата коса да и овозможите вистински минерален третман.

Симтоми кои треба да ве загрижат во првото тромесечје од бременоста

Симтоми кои треба да ве загрижат во првото тромесечје од бременоста

Неодамна сте дознале дека на свет ќе донесете едно прекрасно детенце и сте на самиот почеток од бременоста. Логично е да се чувствувате поинаку-сепак вашето тело навистина почнува да се менува. Сепак, обрнете внимание на следниве симптоми кои што за жал може да бидат знак дека нешто не е во ред со бременоста.

Брза диета

Брза диета

Доколку можете да издржите пет дена да јадете еднолична храна тогаш оваа диета ветува дека ќе изгубите од 4-5 килограми по завршувањето на диетата.

Интересни свадбени обичаи во светот

Интересни свадбени обичаи во светот

Веќе ни е познато дека секоја земја си има свои свадбени обичаи, кои понекогаш се разликуваат и од град до град. Некои младоженци строго се придржуваат кон нив а некои пак сакаат да ги избегнат и да го направат нивниот посебен ден баш според нивните желби и замисли како тој треба да изгледа. Прочитајте неколку интересни и чудни обичаи кои што сеуште се практикуваат од страна на младенците за време на свадбената церемонија.

Корисни совети за “летните” трудници

Корисни совети за "летните" трудници

Навистина не е лесно да сте трудница, особено во третото тромесечје во текот на летниот период. Високите температури придонесуваат трудницата да се чувствува уморно, тешко и тромо.

Децата на високи температури губат апетит

Децата на високи температури губат апетит

Доколку на вашето дете уште во првите летни денови му се намали апетитот или пак ја одбива храната која што дотогаш му била омилена, немојте да се грижите. Тоа се случува бидејќи на организмот му е потребно многу помалку храна за време на летните денови а повеќе течности.

Како да ја спречите дијареата

Како да ја спречите дијареата

Сите луѓе понекогаш имаат проблеми со дијареата (пролив) – премногу течности во изметот, што предизвикува често празнење, а со тоа и брзо губење на течностите од организмот (дехидратација). Дијареата најчесто се јавува кај децата. Медицинските стручњаци преземаат мерки за да ги санираат последиците од неа, кои може да бидат сериозни. Бактериските и вирусните инфекции, кои најчесто се пренесуваат преку загадена храна или вода, се најчеста причина за дијареата.

Што јадат децата низ градинките во светот

Што јадат децата низ градинките во светот

Погледнете како изгледаат чиниите за ручек во училиштата низ светот и што се има во нив.

Што да им давате за јадење ноќе на деца поголеми од една година

Што да им давате за јадење ноќе на деца поголеми од една година

Се препорачува веќе од 12-18 месечна возраст полека да се одвикнуваат децата од млеко во шише и да се дава млеко во чаша со цел да се воведе повеќе дополнителната исхрана која ги содржи сите потребни хранливи продукти за правилен раст и развој.

Powered by WP Bannerize