(Видео) Бојадисајте ги јајцата како галаксија

(Видео) Бојадисајте ги јајцата како галаксија

Децата најмногу се радуваат на украсување на јајцата, а сега ќе може да ги израдувате со интересна и поразлична идеја за која ви е потребна малку време, темперни бои и една четка.

Скокоткањето може да му помогне на бебето да прозбори

Скокоткањето може да му помогне на бебето да прозбори

Истражувачите кажуваат дека родителите кои ги скокоткаат децата додека им зборуваат им помага да ги идентификуваат зборовите во контуинирианиот говор.

Дејвид Бекам е прогласен за најдобар татко меѓу ѕвездите

Дејвид Бекам е прогласен за најдобар татко меѓу ѕвездите

Фудбалерот Дејвид Бекам е избран за најдобар татко меѓу ѕвездите. По студијата спроведена во Велика Британија, резултатите покажуваат дека амбасадорот на добра волја кон УНИЦЕФ е оценет високо, поради својот однос кон четирите деца.

За Велигден не очекува потопло време

За Велигден не очекува потопло време

Мами, сигурно се прашувате какво време не очекува за претстојниот голем христијански празник Велигден за кој имаме големи планови. Кој ќе остане дома, кој ќе патува, но деновиве времево повеќе наликува на зима отколку на пролет.

Безбедноста на храната во фокусот на Светскиот ден на здравјето

Безбедноста на храната во фокусот на Светскиот ден на здравјето

Денеска се одбележува Светскиот ден на здравјето како и денот на основањето на Светската здравствена организација во 1948 година.Секоја година мотото на празникот е различно и се фокусира на приоритетна тема, која е посветена на Светската здравствена организација.

Однесување на бебето: Од 6 до 12 месеци

Однесување на бебето: Од 6 до 12 месеци

Бебето знае дека вие сте посебна личност за него. Всушност тоа малечко суштество толку е врзано за вас, што ако ве изгуби од вид и за момент, долната уста почнува да се тресе од страв дека засекогаш сте ги напуштиле. Во такви ситуации замолете некоја позната личност да биде со бебето, и обидете се да го уверите дека татко и мама секогаш се враќаат.

Жените кои работат ноќни смени потешко забременуваат

Жените кои работат ноќни смени потешко забременуваат

Новото истражување на Универзитетот во Саутемптон покажа дека жените кои работат трета, односно ноќна смена, имаат дури 80% помали шанси за забременување.

Движењата на бебето во стомакот

Движењата на бебето во стомакот

Сите жени кои се бремени и нивните блиски луѓе се возбудени кога ќе го почувствуваат првото движење на бебето во стомакот. Тука е, убаво е! Но кога да се очекува оваа возбуда, какво е чувството и колку често ќе се случува – прочитајте подолу!

ВИДЕО: Уникатна идеја– прекрасна видео покана за свадба

ВИДЕО: Уникатна идеја– прекрасна видео покана за свадба

Прекрасниот пар Кели и Тајлер се одлучиле да направатеден креативен чекор, па за нивната свадба и снимиле интересна видео покана за роднините и пријателите.

Втор оброк со наполнети 7 месеци

Втор оброк со наполнети 7 месеци

Кога детето ќе наполни 7 месеци може да му давате и зеленчукова каша. Воведувањето на зеленчукот е многу значајно поради богатството со витамини и минерали. Но и тоа мора да се воведе постепено, еден по еден продукт до 8 месечна возраст . Ви препорачуваме најпрво да започнете со зеленчукова каша од морков и компир, а потоа постепено, на секои два – три дена, да воведувате по еден нов зеленчук: кромид, спанаќ, брокула, блитва, праз, магдонос, краставица, патлиџан. Зеленчукот се дава убаво исчистен и измиен, обарен и испасиран. На храната која ја јаде бебето не смеете да додавате шеќер, ниту сол.

Што да воведете во храната од 8-12 месеци

Што да воведете во храната од 8-12 месеци

Пченица и пченично брашно, како и продукти како леб, гриз, бисквити, кекси и слично може да му дадете на бебето дури по навршување на 10 месеци. Ова се препорчува поради глутенот од пченицата. Поради недостиг на одредени ензимски механизми бебињата помали од 10 месеци не можат да го преработат глутенот . Во тој случај глутенот го врзува железото и може да предизвика анемија кај бебето.

Powered by WP Bannerize