Исполнете му ги на детето дадените ветувања

Исполнете му ги на детето дадените ветувања

Довербата од детето ја стекнуваме на тој начин што му ги задоволуваме неговите потреби кога и да е гладно, жедно, уплашено и кога бара утеха. Доколку сакате да ви верува, потребно е да го уважите и да го разберете.Врз основа на вашите постапки детето ќе ве идеализира или ќе ве отфрли, односно на тој начин спонтано ќе заклучи дали може да ви верува или не.

Најчести грешки при воспитување на деца

Најчести грешки при воспитување на деца

Најчеста и најтешка грешка во воспитување на децата е попустливоста и разгалувањето. Разгалувањето на детето не значи често да се милува и да му се покажува љубов и нежност туку премногу да му се помага и да му се служи. И наместо него, вие да ги извршувате задачите кои може сам да ги заврши.

Видео кое ги насолзува очите

Видео кое ги насолзува очите

Секој добар родител се жртвува за среќата на своето дете. Видеото на осигурителната компанија MetLife од Хонгконг има моќ да ги трогне сите родители кои даваат сè од себе за своите најмили.

Исхрана на деца на школска возраст

Исхрана на деца на школска возраст

Децата кои не појадуваат најчесто се поспани, послабо се концентрираат и со потешкотии ја следат наставата.Добро избалансираната и здрава исхрана се темели на конзумирање разновидна храна која ги обезбедува потребните хранливи состојки и оптимално дневно внесување на енергија, која овозможува нормален раст и развој на децата.

Бременоста од гледна точка на бебето- видео кое ќе ве разнежни

Бременоста од гледна точка на бебето- видео кое ќе ве разнежни

Разван Валентин Калинеску со забавно видео во кое ја прикажува бременоста (среќните моменти, утринските мачнини, гинеколошките прегледи) од гледна точка на нероденото бебе успеа да разнежни милиони луѓе.

Најмалата и најслатка балерина во светот

Најмалата и најслатка балерина во светот

Ова е дефинитивно најслатката и најмала балерина во светот.

Писмо од мајка што ќе ве расплаче и насмее

Писмо од мајка што ќе ве расплаче и насмее

Писмото што блогерката Сандра Тодоровиќ им го напишала на своите деца полека станува голем хит во регионот. Радио Сараево го пренесува писмото, во кое мајката Сандра им остава детални инструкции и совети на своите деца за во случај, не дај боже, да ја стрефи некоја непредвидена околност.Ги пишувам овие редови за во случај не дај боже да ме дрмне некој скап автомобил додека преминувам улица на зелено, или да ме посети оној Германец Алцхајмер, па да заборавам кои сте и чии сте.

Тажни приказни

Тажни приказни

Ова се лични сведочења за абортуси. Ги насловивме како тажни приказни. Прочитајте зошто!

Колку време поминува вашето дете пред телевизор

Колку време поминува вашето дете пред телевизор

Маша и Медвед? Телетабиси? Дора? Том и Џери?
Мајки сите сигурно се сеќавате колку многу бевте среќни кога вашето малечко прв пат изгледа цртан филм, тоа се радуваше а вие мирно се подготвивте за работа или спокојно готвевте ручек?

Исповед на една жена:Ако сакате да станете мајка, никогаш не се откажувајте

Исповед на една жена:Ако сакате да станете мајка, никогаш не се откажувајте

Ова е приказна на една мајка. Приказна за една тешка борба за да се добие дете! Вреди да се прочита!

Што се кажуваат жените додека се породуваат

Што се кажуваат жените  додека се породуваат

Породилната болка се вбројува во најболните нешта што една жена ги поминува во животот. Тоа е момент на агонија, момент кога „се соочуваме со смртта“, момент кој да не би имал толку голема причина да се помине, секоја жена би го прескокнала. И откако ќе го земеме бебето во прегратка- се се заборава! Затоа со бабицата Сања од родилна сала решивме да се насмееме. Само за Мама365  открива што се кажуваат жените додека се породуваат. Еве неколку реченици што ги издвојуваме:

Powered by WP Bannerize