(Видео) Чуда се случуваат, по породувањето повторно и проработело срцето

(Видео) Чуда се случуваат, по породувањето повторно и проработело срцето

Професорката во средно училиште во американската држава Тексас, Ерика Нигрели била во 36 недела во бременоста кога за време на предавањата почувствувала несвестица, а потоа се срушила на подот. Иако брзу и била пружена помош, срцето на Ерика престанало да чука на пат кон болницата.

Кои работи вие им ги кажувате на ќерките?

Кои работи вие им ги кажувате на ќерките?

Девојките секогаш треба да бидат дами, но постојат ситуации во кои не треба баш да се однесуваат „дамски“. Барем така мисли една блогрека која смета дека доколку нејзината ќерка треба да биде кучка во одредени ситуации, нека биде. Нека ја поправи фризурата, карминот и нека продолжи понатаму.

Што би советувале млада мајка?

Што би советувале млада мајка?

Што би сте и кажале на жена која допрва станала мајка? Погледнете го списокот на тајните на мајчинството кои ги составила една блогерка.

Како да ги заштитите децата од струја и оган

Како да ги заштитите децата од струја и оган

Познато е дека децата сакаат да ја истражуваат околината и тоа го прават на нив својствен начин. Честопати ги пикаат прстите во штекер, ги притискаат прекинувачите, ги гризат каблите. За да ги заштитите од контакт со струја набавете посебни заштитници, заменети ги оштетените електрични кабли, излорајте ги жиците.

Дали спиете доволно

Дали спиете доволно

Недоволниот сон го зголемува ризикот од појава на срцеви заболувања и одредени видови рак. Доколку имате проблеми со заспивањето, пред да го побарате решението во лекарствата, обидете се со овие природни начини за полесно заспивање.

Позајмила четка за шминкање и завршила во инвалидска количка

Позајмила четка за шминкање и завршила во инвалидска количка

Младата мајка Џо Гилхирст (27) ќе остане инвалид до крајот на животот бидејќи добила инфекција преку четкичката за шминка која ја позајмила од својата најдобра пријателка за да покрие мозолче на своето лице.

Пружете му ја потребната слобода за раст и развој на детето

Пружете му ја потребната слобода за раст и развој на детето

Двегодишните деца се изложени на ризик од повреди бидејќи нивните физички вештини не се совпаѓаат со нивната способност да го разберат исходот. Чувството за опасност кај детето не е доволно силно за да се сопре во истражувањето на она што во моментов го интересира.

Безбедностa кај децата, треба да се земе предвид возраста и околината

Безбедностa кај децата, треба да се земе предвид возраста и околината

За да го заштитиме детето од многу опасности дома и надвор, треба да гледаме од детска перспектива. Зачувување на безбедноста на децата е задача која бара голема одговорност и многу време. За жал, повредите се најчести кај децата на возраст од 1 до 3 години.

Колку време е потребно да заздрави повредата на главата кај детето

Колку време е потребно да заздрави повредата на главата кај детето

Децата на возраст од 0 до 4 години и тинејџерите од 15 до 19 години се најсклони кон повреди на главата. До 4 година, мускулите на вратот и глaвата кај децата се уште не се добро формирани, така што координацијата на движењата не е најдобра.

Повреди на главата кај дете, не чекајте ни секунда

Повреди на главата кај дете, не чекајте ни секунда

Доктор Кевин Вокер од детската болница во Висконсин ги издвои најважните работи за повреда на главата, со кои се соочуваат милиони деца ширум светот.Потресот на мозокот е повреда и тоа родителите треба сериозни да го сфатат.

Совет за мајките: Како да ги надмудрите годините (втор дел)

Совет за мајките: Како да ги надмудрите годините (втор дел)

Мами еве го вториот дел од текстот со совети за тоа како да ги надмудрите годините и како да се негувате.

Powered by WP Bannerize