Јелена и Новак Ѓоковиќ избрале старо српско име за ќеркичката

Јелена и Новак Ѓоковиќ избрале старо српско име за ќеркичката

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена на крајот на август ќе добијат ќерка за која веќе смислиле име.

Како да се натераат децата да јадат овошје и зеленчук

Како да се натераат децата да јадат овошје и зеленчук

Децата се прибирливи кога станува збор за храната, посебно за овошје и зеленчук.

Дали јаките стомачни мускули го отежнуваат породувањето

Дали јаките стомачни мускули го отежнуваат породувањето

За природно породување, потребни се силни мускули на карлицата и добри контракции на матката и се тоа нема поврзаност со стомачните мускули па дури ни со физичката активност.

Народниот правобранител бара правото на додаток за трето дете да може да го оствари и таткото

Народниот правобранител бара правото на додаток за трето дете да може да го оствари и таткото

Народниот правобранител покрена иницијатива за измени на Законот за заштита на децата со кој се бара правото на родителски додаток за трето дете да може да го оствари таткото во случаи кога мајката не ги исполнува условите. Иницијативата, како што денеска информираа од Канцеларијата на народниот правобранител, веќе е доставена до Министерството за труд и социјална политика.

Вечерва започнува уличниот фестивал „Баскерфест“

Вечерва започнува уличниот фестивал „Баскерфест“

Фестивалот кој веќе 12-та година шири насмевки, вечерва ќе биде спектакуларно отворен со парада на сите учесници, кои ќе имаат музичка поддршка од Градскиот дувачки оркестар и девојките од танцовиот клуб „Еурека“ кои ги гледаме на секој натпревар на нашиот ракометен шампион „Вардар“.

Како да препознаете отстапувања од развојот на децата

Како да препознаете отстапувања од развојот на децата

Периодот на ран развој на детето е исклучително чувствителен посебно до првата година кога со одредени активности можеме да го поттикнеме правилниот развој.

Што ако жените кои се пораѓаат не треба да напнуваат

Што ако жените кои се пораѓаат не треба да напнуваат

Една болница во Кент покрена проект во рамките на кој, престанале да им викаат на жените да напнуваат кога се пораѓаат. Бабиците се одзвале на акцијата откако било воочено зголемување пукање на перинеумот кај 14.000 жени во периодот од 2013 до 2014 година.

Што треба да знаете за гестациски дијабетес

Што треба да знаете за гестациски дијабетес

Иако гојазноста е сигурен ризик за развој на гестациски дијабет, нема сите жени да развијат таква состојба. Гестациски дијабет најчесто има помала врска со тежината, а повеќе со начинот на кој телото ја користи глукозата.

Зошто е убаво да сте тазе мајка на лето

Зошто е убаво да сте тазе мајка на лето

За време на летото, излегувањето од дома кога сте породени е полесно отколку кога надвор е студено. Дури и ако одите на кратка прошетка и треба да извршувате некои обврски се чувствувате подобро.

На што треба да обрнете внимание при избор на имиња за бебе

На што треба да обрнете внимание при избор на имиња за бебе

При избор на име на бебето треба да водите сметка на неколку работи.

Маска од коприва против акни на лицето

Маска од коприва против акни на лицето

Маската од коприва е одлична кога станува збор за постоење на упорни акни на кожата на лицето.

Powered by WP Bannerize