Кои природни антидепресиви може да се користат

Кои природни антидепресиви може да се користат

Во време на економска неизвесност, паѓа стандардот, се јавува чувство на безнадежност и беспомошност и затоа има се поголем број на заболени од депресија. Сепак постојат природни антидепресиви кои можат да влијаат на општата состојба и на расположението и да ги ублажат депресијата и анксиозноста.

Депресијата е една од најраспростанетите болести

Депресијата е една од најраспростанетите болести

Депресијата денес заедно со кардиоваскуларните заболувања и карциномот е една од најраспространетите болести. Според истражувањата, до 2020 година таа ќе заземе второ место на листата на најзастапени заболувања.

Мек и вкусен леб од банана

Мек и вкусен леб од банана

Овој леб се прави едноставно, исклучително е хранлив, а децата го сакаат бидејќи е мек и со сладок вкус.

Како бременоста влијае врз имунитетот на жената

Како бременоста влијае врз имунитетот на жената

Здравата бременост зависи од многу фактори, но еден од најважните е здравјето на трудницата.Во бременоста кај жените може да се појави зголемена чувствителност на одредени заразни болести кои воедно можат да влијаат на падот на имунитетот.

Кашичка од јаболка и цреши

Кашичка од јаболка и цреши

Оваа вкусна кашичка е погодна за бебиња постари од осум месеци.

Најдобри начини да ги спремате црешите за бебиња

Најдобри начини да ги спремате црешите за бебиња

Црешите најдобро е да ги ставите во блендер и да направите овошна каша или пире во кои можете да додадете друго овошје или житарки по желба.Црешите исто така децата можат да ги јадат сами, но ако претходно им ги извадите коските.

Кога да ги воведете црешите во исхраната на бебињата

Кога да ги воведете црешите во исхраната на бебињата

Сочните и вкусни цреши се преполни со нутриенти кои се важни за правилен раст и развој.Само една шолја на свежи цреши содржи 20 милиграми калциум.

Опасности кои ги демнат недоносените бебиња

Опасности кои ги демнат недоносените бебиња

Недоносените бебиња веднаш по раѓањето се изложени на многубројни опасности.

Истражување: 26-та година е најдобра за раѓање за првото дете

Истражување: 26-та година е најдобра за раѓање за првото дете

Најдобра возраст за да раѓање на првото дете е возраста во која жената се чувствува подготвена да роди здраво дете.

Како да го подготвите познатиот коктел Сангрија

Како да го подготвите познатиот коктел Сангрија

Пијалок кој плени со неодоливата комбинација на овошје и вино.

Дали и вие ги правите најчестите родителски грешки

Дали и вие ги правите најчестите родителски грешки

Лори Петро е едукатор за родители која особено се осврнува на ефективната комуникација, воспоставување емоционална врска низ доверба, емпатија, љубов како и поставување здрави граници со децата.

Powered by WP Bannerize