Чаша пиво против анемија

Чаша пиво против анемија

Ако сакате да ја избегнете анемијата, пијте по кригла пиво на ден, што ќе го компензира дефицитот на железо во вашиот организам, советуваат американски експерти, цитирани од Дејли мејл.

Дали доаѓа крај на четката за заби

Дали доаѓа крај на четката за заби

Доаѓа крајот на четката за заби, откако научници открија лек кој по ставањето на заб кој има кариес, запира процесот и целосно го обновува, пишува „Метро“, цитиран од агенциите.

Педијатрите препорачуваат да го изнесете детето надвор и кога е студено

Педијатрите препорачуваат да го изнесете детето надвор и кога е студено

Што повеќе надвор е студено, воздухот е помалку причинител на болести. Немојте да мислите дека бебето ќе го заштитите од настинки ако го држите на затворен простор.

Храна која не се препорачува ако сте настинати

Храна која не се препорачува ако сте настинати

За да не правите непотребни грешки, односно настинката и грипот да ги пролонгирате во недоглед, а де не знаете зошто тоа се случува информирајте се на време.

Храна која штити од рак на дојките

Храна која штити од рак на дојките

Тофу сирењето и соиното млеко се први хранливи намирници во категоријата на храна која превентивно делува намалувајќи го ризикот за појава на рак на доките.

Денеска е Св.Стефан, вечно име на Стефан, Стефанија

Денеска е Св.Стефан, вечно име на Стефан, Стефанија

На третиот ден од празникот Божик, светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан.  Тој е наречен првомаченик затоа што тој е прв што настрадал за Христосовата вера.

Што треба да правите ако сте болни од грип

Што треба да правите ако сте болни од грип

Во случај на разболување од грип или од некоја друга вирусна инфекција слична на грип, Комисијата препорачува да се остане дома, да не се оди на работа, во училиште или на места каде има премногу луѓе.

Општи мерки за населението за превенција од сезонски грип

Општи мерки за населението за превенција од сезонски грип

Комисијата за заразни болести потсетува на општите мерки за населението за превенција од грип кои беа утврдени на состанок одржан на 5 јануари 2017 година. Мерките се однесуваат на сите акутни респираторни заболувања и може да се од голема корист, особено ако се применуваат во текот на целиот зимски период.

Децата нека почувствуваат несреќа, тоа не е никаква трагедија

Децата нека почувствуваат несреќа, тоа не е никаква трагедија

Наместо премногy да ги нагласувате врвните резултати на училиште и во спортот, што кај детето може да создаде анксиозност, сосредоточете се на создавање на силни работни навики и одговорност.

Нарцисоидноста кај децата е поврзана со т.н хеликоптер родителство

Нарцисоидноста кај децата е поврзана со т.н хеликоптер родителство

Најновите американски истражувања покажуваат дека нарцисоидноста се зголемува не само меѓу тинејџерите туку и меѓу постарите студенти.

Фејсбук смисли начин како да ги заштити родителите и децата

Фејсбук смисли начин како да ги заштити родителите и децата

Фејсбук основаше Портал за родители- онлајн извор на информации и практични совети кои на вас и вашето дете ќе ви помогнат да се снајдете и подобро да ја разберете оваа социјална мрежа.