Рецепт за највкусното смути од банана и бадеми

Рецепт за највкусното смути од банана и бадеми

Токму во овој период после празниците идеално е да се направи детоксикација на организмот и секако тоа може да се постигне со многу овошје и зеленчук.

Рецепт за највкусните вафли

Рецепт за највкусните вафли

Ова е смеса за највкусните вафли што сте ги подготвиле до сега.

Девојчињата со побогат речник од момчињата

Девојчињата со побогат речник од момчињата

Способноста за подобро искажување што ја имаат девојчињата за разлика од момчињата е поврзана со анатомијата на човечкиот мозок- тврдат научниците.

Децата уште од најраната возраст ги развиваат првите нумерички концепти

Децата уште од најраната возраст ги развиваат првите нумерички концепти

Дури и пред да научат да зборуваат децата ја разбираат математиката-тврдат научниците во новото истражување кое покажало дека сосема мали деца имаат апстрактна смисла за нумеричките концепти.

Пијте вино без да ве боли глава

Пијте вино без да ве боли глава

Љубителите на црвеното вино добро ја знаат главоболката од мамурлакот следниот ден.

Како влијае музиката врз нас

Како влијае музиката врз нас

Научниците од Универзитетот во Орхус, Данска открија дека музиката или бучавата силно влијаат врз расположението и емоциите на човекот.

Што се наследува од мајката, а што од таткото

Што се наследува од мајката, а што од таткото

Доблести како чесност и интегритет е поверојатно да бидат наследени од мајките додека храброста и мрзеливоста се сметаат за наследство од татковците, пишува Сандеј експрес, повикувајќи се на резултатите од истражување направено во Велика Британија.

Чаша пиво против анемија

Чаша пиво против анемија

Ако сакате да ја избегнете анемијата, пијте по кригла пиво на ден, што ќе го компензира дефицитот на железо во вашиот организам, советуваат американски експерти, цитирани од Дејли мејл.

Дали доаѓа крај на четката за заби

Дали доаѓа крај на четката за заби

Доаѓа крајот на четката за заби, откако научници открија лек кој по ставањето на заб кој има кариес, запира процесот и целосно го обновува, пишува „Метро“, цитиран од агенциите.

Педијатрите препорачуваат да го изнесете детето надвор и кога е студено

Педијатрите препорачуваат да го изнесете детето надвор и кога е студено

Што повеќе надвор е студено, воздухот е помалку причинител на болести. Немојте да мислите дека бебето ќе го заштитите од настинки ако го држите на затворен простор.

Храна која не се препорачува ако сте настинати

Храна која не се препорачува ако сте настинати

За да не правите непотребни грешки, односно настинката и грипот да ги пролонгирате во недоглед, а де не знаете зошто тоа се случува информирајте се на време.

Powered by WP Bannerize