Зошто рибата е важна за исхраната на трудниците

Зошто рибата е важна за исхраната на трудниците

Најновите истражувања покажуваат дека трудниците кои конзумираат риба, раѓаат поинтелигентни и поздрави деца.Според студијата на Центарот за истражување во Барселона, рибата е идеална храна за мозокот.

Едно јајце дневно за правилен раст и развој на децата

Едно јајце дневно за правилен раст и развој на децата

Едно јајце дневно може да им помогне на ситните деца да пораснат, покажала една шестмесечна студија спроведена во Еквадор.Без разлика на тоа дали е меко или тврдо варено или пак спржено кајгана, истражувачите тврдат дека јајцата се добри за мали деца и дека се евтин начин за спречување на заостанување во развојот, посебно во првата година од животот која е критична за растот и развојот.

Децата кои често се во природа, како возрасни ќе се грижат за неа

Децата кои често се во природа, како возрасни ќе се грижат за неа

Многу деца денес поминуваа премалку време во природа, посебно оние кои живеат во градовите каде што има премалку зелени површини. Освен што природата благотворно дејствува врз здравјето на детето, таа може да влијае на грижата на детето за чување на околината.

Просото е одличен извор на железо

Просото е одличен извор на железо

100 грама просо содржи девет милиграма на железо што го сврстува во добри производи за превенција и лечење на анемија.Освен тоа, помага во лечење на кардиоваскуларни болести посебно, атеросклероза, болести на дигестивниот систем, бубрезите и мочниот меур.

Трудниците треба да избегнуваат нагли потези

Трудниците треба да избегнуваат нагли потези

Што повеќе бременоста одминува, потешко е да се најде поудобна положба, било да лежите во кревет, да седите на стол или слично. Веројатно постојано барате позиција за да си олесните.

Како да си помогнете ако имате главоболка

Како да си помогнете ако имате главоболка

Ако имате тензиска главоболка, треба да ставите студени или топли облоги околу главата. Студени облози се најдобри за мигрената. Исто така за неа е добар и студен туш, кој може да ја олесни болката. Ако не сте во можност да се истуширате, измијте се со студена вода. Топла вода или купка пак, може да биде решение за тензиска главоболка.

Главоболка во бременоста

Главоболка во бременоста

Главоболката во бременоста може да биде непријатна, но во најголем број од случаите таа е безопасна. Најчест вид на главоболка е онаа што ја нарекуваме тензиска и секој ја има барем еднаш во животот.

Салата од моркови

Салата од моркови

Морковот најчесто се јаде свеж цел или изрендан во салати, но се става во супи, манџи како прилог на месо и слично. Во супите често се комбинира со целер и со лук. Пробајте едноставен рецепт за салата која може да биде послужена со секој оброк.

Хранливи состојки на морковот

Хранливи состојки на морковот

Морковите содржат бројни витамини помeѓу кои А, каротен за кој се тврди дека помага во решавањето на проблемите со видот. Богати се со витамините Б, Ц, Е и Х а од важните елемнти тука се калиум натриум, магнезиум, фосфор, манган, железо, бакар и цинк.

Производи кои го поттикнуваат слабеењето

Производи кои го поттикнуваат слабеењето

Во борбата против килограмите, еве кои од производите го поттикнуваат слабеењето.

 Кашичка од авокадо и банана за секој ден

 Кашичка од авокадо и банана за секој ден

Доколку споите два прекрани производи, авокадо и банана ќе добиете кашичка со извонредна нутритивна вредност. Авокадото е полно со добри масти и влакна и бананата која изобилува со калиум и витамин Ц. Бананата дава и мала природна слаткост на кашичката.

Powered by WP Bannerize