Со пубертетот почнува свеста за своето тело, односно изглед

Со пубертетот почнува свеста за своето тело, односно изглед

Кај најголемиот број на деца, единаесеттата година во животот е важна затоа што започнува процес на обилно лачење на полови хормони кои во следните неколку години ќе направат, телото на детето да се претвори во тело на млад маж или жена.

На кој начин антиперспирантите можат да бидат штетни

На кој начин антиперспирантите можат да бидат штетни

Многу стручњаци сметаат дека затворањето на порите и спречувањето на потењето не е здраво, бидејќи потењето е природен начин на кој телото се лади и ги исфрла токсините.

Дезадоранс или антиперспирант, во што е разликата

Дезадоранс или антиперспирант, во што е разликата

Антиперспирантите содржат хемикалии кои ги затвораат порите и на тој начин го спречуваат потењето. Од друга страна, дезадорансите дозволуваат потење, но ја сузбиваат непријатната миризба на потта.

Јагодите се одлични во борбата против брчките

Јагодите се одлични во борбата против брчките

Јагодите се богати со антиоксидансите лутеин и зеаксантин кои ги отстрануваат слободните радикали и ги неутрализираат потенцијалните последици кои ги оставаат врз клетките.

Зошто треба да јадете јагоди

Зошто треба да јадете јагоди

Неоддоливи и сочни, јагодите освен што имаат одлично влијание на здравјето можат да имаат и значителен придонес кога убавината е во прашање.

Бебињата можат да се вознемират дури и во мајчиниот стомак

Бебињата можат да се вознемират дури и во мајчиниот стомак

Американските научници во едно неодамнешно истражување потврдиле дека бебињата плачат уште додека се во стомакот на мајката.

Маслиновото масло помага во борбата против првутот

Маслиновото масло помага во борбата против првутот

Доколку постојано чувствувате јадеж во скалпот постои природен начин да го решите тој проблем.

Како лазењето влијае врз емотивниот развој на бебето

Како лазењето влијае врз емотивниот развој на бебето

Покрај многуте други позитивни придобивки што ги има лазењето врз развојот на детето во целина, оваа активност во голема мера влијае и на социо-емоционалниот развој на детето.

Рецепт: Пита со тиквички

Рецепт: Пита со тиквички

Брза и вкусна пита со тиквички, идеална за појадок или вечера.

Дали гените играат улога во развој на говорот кај децата

Дали гените играат улога во развој на говорот кај децата

Кога станува збор за постоење на одредени фонолошки и артикулаторни нарушувања во процесот на развој на говорот, многу истражувања докажуваат дека постои разлика во половата застапеност.

Гравот може да помогне во намалување на телесната тежина

Гравот може да помогне во намалување на телесната тежина

Доколку не сте љубител на вкусно подготвеното гравче, можеби овие факти ќе го променат вашиот став.

Powered by WP Bannerize