Мајчинската љубов го поттикнува побрзиот раст и развој на мозокот кај децата   

Мајчинската љубов го поттикнува побрзиот раст и развој на мозокот кај децата   

Според доктор Џоан Луби, детски психијатар од Универзитетот Вашингтон односот родител-дете, особено во предучилнишниот период е од клучно значење за психофизичкиот развој на детето.

Бебињата во мајчиниот стомак го чувствуваат истото што и мајката

Бебињата во мајчиниот стомак го чувствуваат истото што и мајката

Бременоста трае девет месеци-доволно долго трудницата да се најде во многу животни ситуации, планирано или непланирано.

Колку долго варените јајца можат да се јадат

Колку долго варените јајца можат да се јадат

Јајцата се вкусен и хранлив оброк. Содржат протеини и голем број на витамини и минерали и можат потполно да го заменат месото. Лесно се сварлвии и со релативно ниска калориска вредност.

Неколку трикови за јајцата да бидат совршени

Неколку трикови за јајцата да бидат совршени

Секоја година домаќинките имаат иста дилема, колку долго треба да се варат јајцата, што ако пукнат или не се лупат убаво. Но еве неколку трикови.

Натали Портман изгледа одлично еден месец по породувањето

Натали Портман изгледа одлично еден месец по породувањето

Холивудската актерка Натали Портман пред повеќе од еден месец се породи со второ дете. Таа и нејзиниот сопруг Бенџамин Милипије добија девојче Амелија која најмногу го израдува братчето Алеф.

(Видео) Се роди бебе со бела коса во Унгарија

(Видео) Се роди бебе со бела коса во Унгарија

Момче со бела коса се роди во Унгарија. Детето на свет дојде потполно бело, а лекарите помислиле дека е албино.

Денеска е Велики Петок, тежок празник за верниците

Денеска е Велики Петок, тежок празник за верниците

Велики Петок се смета за најтажен ден во христијанството. Се одбележува со строг пост, воздржување од каква било веселба и прослава, а според народните верувања не се работат работи по дома, а не се бојадисуваат ниту јајца.

Спанаќот ќе ги обои јајцата во прекрасна зелена боја

Спанаќот ќе ги обои јајцата во прекрасна зелена боја

Спанаќот или копривата се билките кои на сосема природен начин ќе ја обојат лушпата од јајцето во прекрасна зелена боја.

Најчести грешки при варењето на јајцата

Најчести грешки при варењето на јајцата

Иако нема некоја голема филозофија во подготвувањето варени јајца, сепак овие грешки во подготвувавето на јајцата може да го расипат општиот впечаток.

Маска од јогурт за совршена мекост на косата

Маска од јогурт за совршена мекост на косата

Ако имате наелектризирана, дива коса која што не може да се стилизира со никаков козметички продукт, јогурт маската е вистинското решение за вас.

Рецепт: Пилешко месо во доматен сос

Рецепт: Пилешко месо во доматен сос

Малку поинако но сепак исто толку вкусно пилешко месо подготвено во фантастичен сос од домати.

Powered by WP Bannerize