Марк Цукерберг ќе стане татко по вторпат

Марк Цукерберг ќе стане татко по вторпат

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг пред извесно време објави дека неговата сопруга Присила Чан е бремена иза неколку месеци ќе добијат уште едно девојче.

Што ги привлекува жените кај партнерот

Што ги привлекува жените кај партнерот

Мажи, ако се прашувате со што најмногу ги привлекувате жените, тогаш одговорот не е мускулестата фигура. Првото нешто што забележуваат дамите, е насмевката.

Јајца за стимулација на мозокот

Јајца за стимулација на мозокот

Фински научници нé советуваат, ако сакаме да ги стимулираме функциите на мозокот да конзумираме при секоја можност јајца за појадок, пишува Дејли мејл.

Со чоколадо против кашлица

Со чоколадо против кашлица

Истражување на британски научници докажа дека чоколадото помага при кашлање многу повеќе отколку традиционалниот мед со лимон. Според тимот на проф. Алин Морис од Универзитетот Хул тоа се должи на какаото, што побрзо ја потиснува кашлицата.

Со два литри вода против вируси

Со два литри вода против вируси

Според истражувањето на Универзитетот во Мичиген (САД) 1/3 од луѓето во активна возраст не се доволно хидрирани, а дехидратацијата е следен фактор во генеза на бројни болести, освен грипот и вирусите.

Како да го фотографирате детето без многу да се мачите

Како да го фотографирате детето без многу да се мачите

Сите родители сакаат совршена фотографија од своето дете, бидејќи ќе им остане убав спомен.Ен Гедес е фотографка од Австралија и се бави со фотографирање на децата. Прочитајте ги советите наменети за родителите кои сакаат да направат добра фотографија.

Пржените компири се многу опасни

Пржените компири се многу опасни

Британската Агенција за прехранбени стандарди покрена кампања, чија цел е да го сврти вниманието на ризикот од рак поврзан со готвењето на компир и друга храна богата со скроб на високи температури.

Во Виена отворено прво бистро за бебиња

Во Виена отворено прво бистро за бебиња

Во Виена е отворено и првото бистро кое служи храна за бебиња а е наречено Фреш бејби енд фемили (FreshBaby&Family).

Зелен чај-еликсир на вашето здравје

Зелен чај-еликсир на вашето здравје

Познати се многуте позитивни влијанија од консумацијата на зелен чај.

Родителството го продолжува животот

Родителството го продолжува животот

Ако го преживеат перманентниот недостаток на спиење, негативните испади на малите деца, тинејџерските грижи и сите останати несреќи при одгледувањето на деца, тогаш родителите ќе бидат наградени со подолг живот, во споредба со оние врсници, кои немаат деца. Или барем така тврдат шведски научници.

Доаѓа пролетта, време е да се вежба

Доаѓа пролетта, време е да се вежба

Искористете ги убавите денови што доаѓаат и направете нешто добро за своето здравје.Што и да е вашиот избор, трчање, тенис, теретана, брзо одење, сепак треба да се почне лесно.

Powered by WP Bannerize