Како да го отстраните салото од рацете

Како да го отстраните салото од рацете

Стареењето е уште една причина за појава на сало во пределот на рацете. По 20-та година, нашето тело има тенденција да ги задржува мастите во одредени предели од телото, а мускулната маса започнува да опаѓа.

Зошто зборуваме во сон

Зошто зборуваме во сон

Се уште не е јасно што точно предизвикува еден човек да зборува во сон, но експертите на ова поле велат дека оние кои зборуваат во сон се несвесни за своето однесување.

Видео: Кога тато ќе си дојде дома-вистинска експлозија на радост на лицата на дечињата

Видео: Кога тато ќе си дојде дома-вистинска експлозија на радост на лицата на дечињата

Малите деца се возбудуваат поради многу работи, од нова играчка до вкусна храна… Но сепак, она што најмногу може да ги израдува е моментот кога ќе ги видат родителите кои извесен временски период не биле во нивна близина.

Фото: Преслатки бебиња со долга косичка

Фото: Преслатки бебиња со долга косичка

Ако се водиме по народното „правило“ дека кога идната мајка има киселини на бебето му расне косичка, се прашуваме како ли поминале во бременоста мајките на овие преслатки бебенца.

Со изматена жолчка спречете го ширењето на стриите

Со изматена жолчка спречете го ширењето на стриите

Јајцата се вистинско богатство на протеини и делуваат позитивно за нас и нашето здравје преку умерената консумација или надворешна употреба.

Вкусно тесто за пица

Вкусно тесто за пица

Според овој рецепт ќе добиете тесто за една голема или две мали пици со пречник од 25 сантиметри.

Како правилно да ја чувате облеката

Како правилно да ја чувате облеката

Жените се познати шопинг зависници и ретко која од нас може да одолее на лудиот свет наречен мода или пак спектакуларниот изум наречен “ПОПУСТ”.

Стариот кујнски прибор е опасен по здравјето

Стариот кујнски прибор е опасен по здравјето

Дали знаете дека сунѓерот, пластичните кутии и останатите делови на кујнскиот прибор кој секојдневно се користи, може да го загрозат здравјето на сите членови на семејството.

На ученик кој го повреди окото на физичко воспитување, потребна му е помош

На ученик кој го повреди окото на физичко воспитување, потребна му е помош

Ученик од ООУ „Блаже Конески“ на часот по физичко и здравствено образование го повреди окото и поради сложеноста на операцијата ученикот е итно префрлен на операција во Белград.

Практични совети за домот

Практични совети за домот

Многупати сте слушнале дека за да спречите појава на влага, алиштата треба да ги сушите на тераса, а ако тоа го правите дома нека биде во просторија со отворен прозорец. На ги сушете на радијатор бидеjќи испушта отровни соединенија.

Колку често треба да се проветрува домот

Колку често треба да се проветрува домот

Доколку домот не се проветрува редовно, тоа може да придонесе за развој на болести на срцето и одредени видови на рак, како и проблеми со дишењето тврдат стручњаци од Велика Британија кои утврдиле дека поради непроветрување се загрозени околу 15,3 милиони домови.

Powered by WP Bannerize