Цветниот фестивал е одлична можност да се прошетате со децата во Парк Македонија

Цветниот фестивал е одлична можност да се прошетате со децата во Парк Македонија

Утре во Паркот Македонија, наспроти „Веро 2“ во Тафталиџе, ќе започне четвртиот по ред Скопски цветен фестивал 2017, кој ќе трае два дена.Скопскиот цветен фестивал е мултимедијална манифестација која по четврти пат на едно место ќе ги собере љубителите на цвеќето, природата, уредувањето на просторот, креативците и професионалците од областа на хортикултурата.

Следниот петок 2 јуни е неработен ден

Следниот петок 2 јуни е неработен ден

Министерството за  труд и социјална политика соопштува, дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 2 јуни (петок), петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

Дали сте авторитетен родител

Дали сте авторитетен родител

Меѓу повеќето родителски стилови, психолозите сметаат дека авторитативниот стил на воспитување на децата најмногу придонесува за тоа детето за создаде позитивна слика за себе и добро да научи да ги контролира своите емоции во иднина.

Комбинацијата од љубов и контрола е основа на квалитетното воспитување

Комбинацијата од љубов и контрола е основа на квалитетното воспитување

Иако родителството е една од најуавите улоги што ни ги доделува животот, сепак таа улога е полна со предизвици и моменти на сомневање во родителскиот успех.

Намалете го високиот крвен притисок со помош на јаболков оцет

Намалете го високиот крвен притисок со помош на јаболков оцет

Со моќта на јаболковиот оцет на сосема природен начин можете да го намалите високиот крвен притисок.

Освежително смути од јагоди

Освежително смути од јагоди

Напиток богат со витамини кој ќе ве освежи во долгите топли летни денови и ќе ви даде дополнителна енергија.

Храната може да не направи среќни

Храната може да не направи среќни

Иако многумина не веруваат во тоа, сепак многу досегашни истражувања тврдат дека храната во буквална смисла може да направи да се чувствуваме среќни  и задоволни.

Подгответе напиток од глуварче богат со антиоксиданси

Подгответе напиток од глуварче богат со антиоксиданси

Листовите од глуварчето се исклучително богати со антиоксиданси, а напитокот направен од ова растение делува антивоспалително, го чисти црниот дроб од наталожените токсини и го регулира метаболизмот.

Зошто мајка ти се омажила за татко ти

Зошто мајка ти се омажила за татко ти

Затоа што станала престара за да прави било што друго со него, освен да го земе и да го чува.

Маската од лук ја подмладува кожата

Маската од лук ја подмладува кожата

Иако има непријатен мирис, многумина жени кои ја испробале оваа маска тврдат дека прави чуда кога е во прашање здравјето на кожата.

Рецепт: Крем салата од свежа крставица

Рецепт: Крем салата од свежа крставица

Вистинско кремасто освежување во топлите летни денови.

Powered by WP Bannerize