Моќта на сода бикарбона

Моќта на сода бикарбона

Сода бикарбона е моќна универзална состојка која може да се користи за сè, од чистење до лекување на кожни проблеми и здравјето. Таа обично се користи за тесто, но исто така може да лекува и спречи бројни болести и состојби.

Необична и вкусна салата

Необична и вкусна салата

Состојки:

Помош при панични напади

Помош при панични напади

Паничните напади се ужасни, дури и да не западнете во повеќето крајни фази, предизвикуваат непријатности и безредие.

Токофобија-страв од породување

Токофобија-страв од породување

Стравот од породување и бременост често се интензивира во време кога жената се повеќе размислува за зачнување. Имено, речиси 7% од жените се борат со овој вид на патолошки страв. Може да се јави во различни периоди: пред бременоста, за време на бременоста, па дури и по бременоста. Токофобијата се дели на примарна и секундарна.

Како да се одвикнете од шеќерот

Како да се одвикнете од шеќерот

Често се зборува дека шеќерот предизвикува завист бидејќи го подига нивото на серотонин во мозокот, на тој начин подигајќи го расположението и ублажувајќи ја депресијата.

Потењето е аларм за нарушено здравје

Потењето е аларм за нарушено здравје

Потењето во некои случаеви претставува нормален имунолошки одговор на инфекција кога телото ја зголемува температурата обидувајќи се да ги убие бактериите или вирусите.

Чај од нане и лимон за ефикасно слабеење

Чај од нане и лимон за ефикасно слабеење

Припрема: За една шоља чај ни се потребни 1-2 кесички нане кој се прелива со 250 мл врела вода. Се остава да одстои 5 минути, потоа го процедуваме, а потоа додаваме 1 -2 кесички лимунов сок, или лимунов чај.

Предности во исхраната во градинка

Предности во исхраната во градинка

Во случај кога градинката обезбедува оброци и ужина, тоа има многу предности. Тоа ве ослободува од грижата за планирање на оброци  и нивна подготовка.

Невообичаено име за човек што работи на бензиска пумпа

Невообичаено име за човек што работи на бензиска пумпа

Бензионер е човек кој работи на бензиска пумпа.

(Видео) Првата година на бебето во 20 секунди

(Видео) Првата година на бебето во 20 секунди

Погледнете го невообичаенотo видео кое го сними таткото Сем, а во кое може да се види колку ќеркичката Гема пораснала за една година.

Невообичаени звуци кои го заспиваат бебето

Невообичаени звуци кои го заспиваат бебето

Ако бебето плаче, обидете се да го смирите со звук на фен, правосмукалка или со звуци на радио.Ова е т.н бела бука која означува мешавина на звуци на одредена фрекфренција и повторувања. Таа ги смирува децата и им годи на ушите.

Powered by WP Bannerize