Нова социјална мрежа за деца која е безбедна

Нова социјална мрежа за деца која е безбедна

Познатата данска компанија која е позната по производство на лего коцки, претстави социјална мрежа за  деца помлади од 13 години, која потполно ќе биде безбедна за нив.

Кога треба да внимавате со грејпрфрутот

Кога треба да внимавате со грејпрфрутот

Научниците од Израел спровеле истражување на повеќе од 57 мажи и жени заболени од срцеви болести чиј што организам не реагирал на лекови за намалување на холестеролот. Со конзумирање на грејпфрут, успеале да го регулираат високиот холестерол и намалување на маснотијата и триглицеридите во крвта.

Бројот на сперматозоиди наутро е поголем

Бројот на сперматозоиди наутро е поголем

Некои истражувања покажуваат дека нивото на сперматозоиди наутро е поголемо отколку во текот на денот, а причините можат да бидат пониската температура на тестисите наутро.

Мажите се поплодни на студеното време

Мажите се поплодни на студеното време

Стручњаците велат дека зимата е идеално време да се забремени, а тоа го потврдува фактот дека најмногу деца се раѓаат на есен.

Кои стравови децата ги имаат до осмата година

Кои стравови децата ги имаат до осмата година

Стравот сам по себе не е лош, тој е корисен како и секоја друга емоција и не штити во многу ситуации. Никогаш не му кажувајте на детето дека нема од што да се плаши, бидејќи ако нема од што да се плаши не би се плашело.

Стравот кај децата си свои законитости

Стравот кај децата си свои законитости

Стравот кај децата зависи од неколку фактори, возраст на детето и фазите на развој во кои се наоѓа. Имено, развојот на детскиот страв си има свои законитости, а со растењето децата развиваат свои способности за разбирање и сфаќање на светот во согласност со тоа, односно децата сфаќаат некои работи но не до крај. Во таков меѓу простор, понекогаш се појавуваат стравови.

Вкусна торта со крем банани без да се пече

Вкусна торта со крем банани без да се пече

По постот сите сакаме да направиме оброци и десерти кои се многу вкусни. Ако сакате да го израдувате семејството со десерт, а секако да не потрошите многу време на нозе во кујната, ви нудиме чоколадна торта готова за 15 минути. Вкусот е одличен.

Пица макарони

Пица макарони

Вкусот на пицата и макароните потопени во сочен сос од различни кашкавали – комбинирате различни вкусови, но она што го добивате се вашите омилени вкусови на едно место. Доматен сос, кулен, топен кашкавал и многу јаглехидрати од макарони, веројатно ќе се согласите дека звучи одлично.

Направете вкусна чорба

Направете вкусна чорба

Состојки:

Водата во која се варат тестенини може да се користи како маска за лице

Водата во која се варат тестенини може да се користи како маска за лице

Исто како и водата од оризот, така и водата кој ќе ви остане при варењето од тестенините може да ја користите за различни потреби во вашиот секојдневен живот.

Кашичка: Овошен микс со цимет

Кашичка: Овошен микс со цимет

Богат витамински оброк за вашето бебе.

Powered by WP Bannerize