Лесни прошетки со новороденото бебе

Лесни прошетки со новороденото бебе

Родителите на новородените бебиња најчесто одат од крајност во крајност, или никаде не ги носат или веднаш ги ставаат во гужва. Што и да прават од ова, најчесто грешат. Стручњаците велат дека првиот избор не е добар најчесто поради мајката.

Рецепт: Мафини со кафе

Превкусни!

Џесика Алба е бремена по трет пат

Џесика Алба е бремена по трет пат

Американската актерка и успешна деловна жена Џесика Алба е трудна по трет пат, а радосната вест ја сподели со фановите на Инстаграм.

Водата е посебно важна во бременоста

Водата е посебно важна во бременоста

Хидратацијата е секогаш важна, а за време на бременоста, течноста која се внесува е драгоцена бидејќи помага во ублажување на констипација и хемороиди, ја омекнува кожата, го намалува едемот и ризикот од инфекции на уринарните патишта како и предвремено породување.

Како биолошкиот часовник влијае врз мажите

Како биолошкиот часовник влијае врз мажите

Успехот на вонтелесно оплодување не зависи само од возраста на жената туку и на мажот, покажува најновата американска студија. Истражувачите од Харвард претставија студија во која биле опфатени 19.000 двојки. Зачнувањето, било да е природно или медицински помогнато, мутацијата на сперматозоидите и намалување на нивниот број кај постари мажи, ги намалува изгледите за бременост.

Изложеноста на бучава при спиење, ја намалува плодноста кај мажите

Изложеноста на бучава при спиење, ја намалува плодноста кај мажите

Истражувањето на јужнокорејските научници покажува дека изложеноста на бучава за време на сон може да има негативно влијание врз плодноста на мажите.Имено, изложеноста на бучава во текот на сонот може да има хронично стресно влијание на организмот и така да ја редуцира плодноста.

Пијалоци кои ќе ви помогнат во борбата со масните наслаги

Пијалоци кои ќе ви помогнат во борбата со масните наслаги

Со стареењето метаболизмот успорува, па мастите лесно се насобираат на несаканите места. Најсилен борец е водата.Водата со лимон или лимета е едноставно да се направи. Потребно е тие да се исцедат внатре.

Најнови истражувања во врска со улогата на таткото

Најнови истражувања во врска со улогата на таткото

Според најновото истражување, во развојот на децата татковците во некои сегменти имаат поголемо влијание од мајките.Истражувањето покажало дека татковците кои работат по дома имаат амбициозни ќерки.Татковците со своето однесување ги научиле децата да размислуваат надвор од стереотипите.

Капење за време на менструација

Капење за време на менструација

Во случај да добие менструација на море или езеро, жената може нормално да се капе. Препораките за излегување на сонце се исти како и за сите, избегнување на сонцето кога е најсилно и заштита на кожата.

Одложување на менструација за време на летување

Одложување на менструација за време на летување

Доколку за време на одморот сакате да ја одложите менструацијата, тоа може да се направи со користење на два вида на хормонски таблети.Комбинирањето на хормонските пилули кои содржат хормон естроген и прогестин се користат како за спречување на бременост така и за одложување на менструацијата.

(Видео) Како при менување на пелената да ја заштитите кичмата на бебето

(Видео) Како при менување на пелената да ја заштитите кичмата на бебето

Лекарката Емили Пуенте од болницата „Бриџ фемили Хиропратик“ неодамна објави видео во кое покажува како родителите на бебињата треба да им ги сменат пелените.

Powered by WP Bannerize