Што никогаш не треба да им браните на децата

Што никогаш не треба да им браните на децата

Одредени ограничувања, нема да ги „спуштат децата на земја“ како што многу родители сметаат, туку на тој начин, како што тврдат психолозите ќе им се успори развојот.

Научете ги децата да се дружат со книгите

Научете ги децата да се дружат со книгите

Адолесцентите, освен што се „дружат“ со компјутер, исто така треба да знаат и да се „дружат“ со книгата. Помогнете му на детето да ја изгради оваа навика, бидејќи не може да му штети, туку само да му користи. Одвреме навреме барем ќе се тргне од екраните а ќе го збогати и начинот на изразување.

Во ред е ако понекогаш децата сакаат да преспијат со родителите

Во ред е ако понекогаш децата сакаат да преспијат со родителите

Психолозите потенцираат дека се до 12 година, децата имаат потреба од повремени прегратки и бакнежи и дека е сосема нормално ако петгодишно дете одвреме навреме дојде кај родителите во кревет.

Јазикот зборува за здравјето

Јазикот зборува за здравјето

Исплазете го јазикот пред огледало и откријте кој од следниве 9 симптоми ги имате:

Кафе од глуварче за детоксификација

Кафе од глуварче за детоксификација

Глуварчето, кое можеме да го забележиме насекаде во овој период од годината, во себе крие голем број лековити својства.

Јадете круши после пијанство

Јадете круши после пијанство

Австралиската научна агенција CSIRO објави резултати од истражување кое докажало дека крушите се добри за превенција на мамурлакот. CSIRO наведува и дека крушите го намалуваат холестеролот и делуваат антиинфламаторно.

Најчести проблеми на женското здравје

Најчести проблеми на женското здравје

Редовната посета на гинеколог е многу важна за здравјето на репродуктивните органи. Ова се четирите проблеми со кои жените најчесто се соочуваат.

Јајцата да бидат задолжителни на менито

Јајцата да бидат задолжителни на менито

Најновите истражувања ги отфрлија старите тврдења дека внесот на јајца влијае лошо на човечкото здравје и покажа сосема спротивни резултати. Доколку се внесуваат во умерени количини, јајцата имаат многу позитивен ефект на човечкиот организам.

Сладолед кој лечи мамурлак

Сладолед кој лечи мамурлак

Јужна Кореја важи за азиска земја во која луѓето најмногу пијат алкохол па правењето лек за мамурлак е логичен след на настаните. Се работи за сладолед за мамурлак кој е наречен Gyeondyo-bar.

Има ли водата рок на траење

Има ли водата рок на траење

Иако минералната вода има ознака „најдобро да се употреби до…“, нејзиниот век на траење во шише е бесконечен, тврдат стручњаците.

Природни намирници за намалување на главоболката

Природни намирници за намалување на главоболката

Облачното време на многумина ќе им предизвика главоболка, но немојте веднаш да посегнувте по апчиња, има и природен начин да ја сопрете.

Powered by WP Bannerize