Кашичка од јаболка и цреши

Кашичка од јаболка и цреши

Оваа вкусна кашичка е погодна за бебиња постари од осум месеци.

Најдобри начини да ги спремате црешите за бебиња

Најдобри начини да ги спремате црешите за бебиња

Црешите најдобро е да ги ставите во блендер и да направите овошна каша или пире во кои можете да додадете друго овошје или житарки по желба.Црешите исто така децата можат да ги јадат сами, но ако претходно им ги извадите коските.

Кога да ги воведете црешите во исхраната на бебињата

Кога да ги воведете црешите во исхраната на бебињата

Сочните и вкусни цреши се преполни со нутриенти кои се важни за правилен раст и развој.Само една шолја на свежи цреши содржи 20 милиграми калциум.

Опасности кои ги демнат недоносените бебиња

Опасности кои ги демнат недоносените бебиња

Недоносените бебиња веднаш по раѓањето се изложени на многубројни опасности.

Истражување: 26-та година е најдобра за раѓање за првото дете

Истражување: 26-та година е најдобра за раѓање за првото дете

Најдобра возраст за да раѓање на првото дете е возраста во која жената се чувствува подготвена да роди здраво дете.

Како да го подготвите познатиот коктел Сангрија

Како да го подготвите познатиот коктел Сангрија

Пијалок кој плени со неодоливата комбинација на овошје и вино.

Дали и вие ги правите најчестите родителски грешки

Дали и вие ги правите најчестите родителски грешки

Лори Петро е едукатор за родители која особено се осврнува на ефективната комуникација, воспоставување емоционална врска низ доверба, емпатија, љубов како и поставување здрави граници со децата.

Видео: Како најдобро да го започнете утрото

Видео: Како најдобро да го започнете утрото

Одберете ја вистинската утринска активност бидејќи таа е важна за менталното здравје на секој од нас.

Облоги од мед кој делуваат и против најсилната кашлица

Облоги од мед кој делуваат и против најсилната кашлица

Со оглед на тоа дека лекот е многу јак внимавајте облогите да не ги ставите директно на подрачјето на срцето.

Појава на рамни стапала во бременоста

Појава на рамни стапала во бременоста

Поради зголемената телесна тежина и самото присуство на бебето во стомакот, во текот на бременоста тежиштето на држењето на телото благо се помрднува кон напред што доведува до поинакво и неправилно оптеретување на стапалата.

Кои ризици со себе ги носи бременоста по 40-та година

Кои ризици со себе ги носи бременоста по 40-та година

Медицината вели дека колку јајце клетката е постара, толку е поголем ризикот  во текот на развојот на ембрионот да се појават можни хромозомски неправилности.

Powered by WP Bannerize