Изложеноста на бучава при спиење, ја намалува плодноста кај мажите

Изложеноста на бучава при спиење, ја намалува плодноста кај мажите

Истражувањето на јужнокорејските научници покажува дека изложеноста на бучава за време на сон може да има негативно влијание врз плодноста на мажите.Имено, изложеноста на бучава во текот на сонот може да има хронично стресно влијание на организмот и така да ја редуцира плодноста.

Пијалоци кои ќе ви помогнат во борбата со масните наслаги

Пијалоци кои ќе ви помогнат во борбата со масните наслаги

Со стареењето метаболизмот успорува, па мастите лесно се насобираат на несаканите места. Најсилен борец е водата.Водата со лимон или лимета е едноставно да се направи. Потребно е тие да се исцедат внатре.

Најнови истражувања во врска со улогата на таткото

Најнови истражувања во врска со улогата на таткото

Според најновото истражување, во развојот на децата татковците во некои сегменти имаат поголемо влијание од мајките.Истражувањето покажало дека татковците кои работат по дома имаат амбициозни ќерки.Татковците со своето однесување ги научиле децата да размислуваат надвор од стереотипите.

Капење за време на менструација

Капење за време на менструација

Во случај да добие менструација на море или езеро, жената може нормално да се капе. Препораките за излегување на сонце се исти како и за сите, избегнување на сонцето кога е најсилно и заштита на кожата.

Одложување на менструација за време на летување

Одложување на менструација за време на летување

Доколку за време на одморот сакате да ја одложите менструацијата, тоа може да се направи со користење на два вида на хормонски таблети.Комбинирањето на хормонските пилули кои содржат хормон естроген и прогестин се користат како за спречување на бременост така и за одложување на менструацијата.

(Видео) Како при менување на пелената да ја заштитите кичмата на бебето

(Видео) Како при менување на пелената да ја заштитите кичмата на бебето

Лекарката Емили Пуенте од болницата „Бриџ фемили Хиропратик“ неодамна објави видео во кое покажува како родителите на бебињата треба да им ги сменат пелените.

Ананасот е природна ризница на ензими, витамини и минерали

Ананасот е природна ризница на ензими, витамини и минерали

Ананасот содржи исклучително голема количина на ензимот бромелаин кој се смета за еден од најздравите природни лекови.Бромелаинот има многу позитивни својства ги намалува отоците, дејствува противвоспалително, ги разградува белковините, ја разредува крвта и ја намалува густината на слузта што е важно за оние кои имаат астма и хроничен бронхитис.

Храната го решава проблемот со циркулација

Храната го решава проблемот со циркулација

Со оглед на тоа што во почеток на летото, заради нестабилните временски прилики, многумина се чувствуваат слабо и малаксано, Банкофер препорачува чинија супа од зеленчук или месо, која дава повеќе сила отколку шолја кафе. За циркулацијата важен микроелемент е хромот кој се наоѓа во печурките, во бобинките, сувото грозје и јаткастите плодови.

И мрзливите девојки можат да ослабат

И мрзливите девојки можат да ослабат

Посебен режим на исхрана и постојано вежбање се комбинација што гарантира дека одморот ќе го дочекате во суперформа, слаби и стегнати. Но, ако за оваа комбинација ви недостигаат волја и дисиплина, не грижете се. Еве неколку алтернативни начини на слабеење, со кои ќе бидете подалеку од салата за вежбање, но сепак одморот ќе го дочекате шетајќи гордо во омилените парчиња облека!

Диета за која велат дека е ефикасна

Диетата трае 13 дена и за тоа време можете да ослабнете од 8 до 10 килограми. Станува збор за балансирана диета и е честа препорака на нутриционистите.

Дали постојат диетални напитоци

Дали постојат диетални напитоци

Денес изгледа дека секој сок или газиран пијалак има своја „диетална“ верзија. Приказната за 0 шеќери и помалку калории е позната низ целиот свет, бидејќи сите сакаме да ја одржиме телесната тежина без да вложуваме голем труд. Тогаш напомош ни доаѓаат засладувачите, кои произведувачите на напивки со години ги користат наместо шеќер.

Powered by WP Bannerize