Рецепт: Пилешко месо со авокадо

Пилешко месо подготвено по индиски рецепт.

Состојки:

  • 500 g пилешки филети
  • марула
  • 2 авокада
  • 200 g леб
  • 1/2 црвен кромид
  • 1 лажица масло
  • 3 лажички ким
  • 1/2 лажица сок од лимон

Начин на подготовка:

Загрејте го маслото во голема тава на средна температура. Исечкајте го месото на коцки, посипете ким и пржете додека не добие златна боја.

Исечкајте го зеленчукот, авокадото и лебот на коцки.

Комбинирајте ги сите состојки во сад и прелијте ги со сок од лимон.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk