Пивото помага во борбата против ракот

Со пиво во борба против ракот-велат научниците!

Имено, најновите истражувања спроведени во рамките на Универзитетот во Ајдахо докажуваат дека пивото може да помогне во борбата против многу заболувања како што се акните, гојазноста, хпв вирусот и најопасното заболување на денешницата – ракот.

Состојката која на пивото и ја дава горчината всушност е таа која што содржи две компоненти со исклучително позитивно влијание врз нашето здравје.

Хмељот содржи хумулони кои имаат антивоспалителни и антиканцерогени својства и лупилони кои исто така имаат позитивен ефект врз општото здравје.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk