Помогнете му на бебето полесно да го помине процесот на раѓање

Објавено на: May 24, 2016 од Мама Ане

Велат, телото на жената е создадено за да може да го издржи процесот на раѓање и на свет да го донесе детето.

Кога контракциите ќе почнат да стануваат се поредовни и почести може да му помогнете на вашето бебе полесно да го помине тој процес на раѓање со соодветна поставеност на вашето тело.

Пробајте што подолго време да останете на нозе, во исправена положба

За време на контракциите избегнувајте го навалувањето кон напред и лежењето во кревет

Избегнувајте седење на солче или кревет со грбот навалени кон наназад

Ако се чувствувате исцрпено легнете, но не на грб, туку на страна, овозможувајќи и на карлицата да се прошири полесно


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…