Портокалова кашичка

Интересна комбинација на моркови и тиква во која сигурни сме дека вашето малечко ќе ужива.

Потребни состојки:
– 1 морков
– 50 грама тиква

Состојките излупете ги и ситно исецкајте.

Варете ги на пареа се додека не се омекнат.

Откако зеленчукот ќе се свари, процедете го и изблендирајте го.

Доколку ви изгледа дека кашичката е премногу густа, додајте малку од водата во која што се варел зеленчукот.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk