Потребата за јод во бременоста е поголема за 50 проценти

Објавено на: May 24, 2015 од Мама Силвана

Недостатокот на јод за време на бременоста треба да се лечи пред зачнувањето, затоа што неговиот дефицит може да биде причина за генетски пореметувања кај децата.

Проблемот со внесот на јод во многу земји е решен со јодирање на солта, но се уште не е потврдено дали внесот на јод преку солта е доволен за потребите на трудниците, имајќи предвид дека потребата од него е за 50 проценти поголема.

Недостатокот на јод според стручњаците, треба да се лекува пред бременоста, односно за време на планирањето на бременоста.

Јодот е важен за развојот на мозокот на децата, пред раѓањето и неговиот дефицит може да биде причина за ретардација


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…