Правилно подгответе се за доењето

Објавено на: Sep 23, 2016 од Мама Ане

Доењето треба да се одвива во чиста, умерено затоплена просторија, без присуство на многу луѓе. Пред да се отпочне со доење, доенчето треба да биде преповиено во чисти пелени (да не биде мокро/измочано или искакано).

Рацете на мајката да бидат добро измиени и суви (Рацете на мајката треба да се измиени и чисти пред секоја манипулација со детето).

Пред да се отпочне со доењето, дојките на мајката треба да се чисти и суви. Бебето во прегратките на мајката е во полуседечка состојба (со што се избегнува бебето да се засркне). Мајката треба да седи на стабилна површина со наслон, нозете да се подигнати и свиткани во колената и скутот, со што се олеснува бебето да се држи стабилно.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…