Превенирајте ја лутината кај децата пред да се случи

Ако детето е вознемирено бидејќи другите деца не сакаат да поделат играчка со него, не чекајте да почне да вреска туку прашајте го, што е проблемот. Кога детето ќе одговори предложете заедно да пронајдете решение, како што детето одговорило.

Детските психолози објаснуваат дека постојат три клучни причини зошто ова наизглед обично прашање дека толку го смирува децата. Децата забележуваат дека ги прифаќате и почитувате неговите чувства.

Прашањето ги тера да застанат со бесот и почнуваат да мислат за решавање на ситуацијата.

Со поставување на ова прашање, родителите го повикуваат детето да се обиде самостојно да го реши проблемот.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk