Рамноправноста ја зајакнува врската меѓу партнерите

Објавено на: Dec 20, 2016 од Мама Ане

Феминизмот ја уништува романтиката, велат многумина, но англиските научници го тврдат спротивното: половата рамноправност е основата на стабилната врска меѓу партнерите.
Жените кои се во врска со мажи кои ја уважуваат рамноправноста тврдат дека имаат поздрав однос и во смисла на квалитетот и во смисла на долгорочната стабилност во бракот.
Исто така, истражувањето докажува дека поголемата еднаквост во заработката и извршувањето на домашните задачи е пропорционално поврзана со стабилност во врската и почести сексуални односи.
Кога мажите ги извршуваат домашните обврски, одат на пазарење, ги чуваат децата и сл. стапката на развод значително е помала.
Интересен е фактот дека мажите кои рекле дека се во врска со феминистка истовремено тврделе дека имаат поголемо сексуално задоволство и се чувствуваат посигурни во бракот.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…