Развод во средните години

Објавено на: Dec 12, 2016 од Мама Ане

Брачните партнери се сложуваат дека не се сложуваат- ова е една од начестите причини која доведува до развод и покрај долгите години поминати заедно на двајцата брачни партнери.

Кога покрај постоењето на одреден тип подлабоки несогласувања, брачните партнери сепак остануваат заедно и понатаму, а кога ќе дојдат во средните години сфаќаат дека нивниот живот е празен и дека е подобро да не бидат повеќе заедно.

После сознанието, кај овие брачни парови отсуствува продуктивната комуникација.

Овие брачни барови, според психологот Џон Готман, најчесто се одлучуваат на развод дури кога децата ќе станат тинејџери.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…