Рецепт: Мини пици без тесто

Поздрава и повкусна варијанта на овој познат италијански специјалитет.

Состојки:

2 модри патлиџани

Доматен сос или 2 рендани домати

200 гр кашкавал

По желба: Колбаси или смеса од јајца и сирење

Масло

Сол

Магдонос

Начин на подготовка:

Модрите патлиџани се сечат на парчиња со дебелина околу 1,5 см. Посолете и оставете ги на решетка неколку минути за да излезе горчливиот сок. Во садот за печење додадете околу 1/2 чаша масло и подредете ги парчињата. Се печат во заграна рерна околу 15-20 минути. Се вадат и се додава доматен сос и кашкавал, колбаси или јајца и сирење. Се пече уште 10 минути. На крај се декорира со магдонос.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk