Редослед на никнување на забите

Објавено на: May 13, 2015 од Мама Кате

Првите заби ( Млечни заби) почнуваат да растат околу 6-ти месец од животот и продолжуваат со растот до околу три години. Кај некои бебиња првиот заб може да се појави на три месеци, додека кај други на осумнаесет, а сепак и двете се здрави и нормално се развиваат.Децатаво добиваат 20 заби во текот на првите три години од животот.

Обично на бебињата први им никнуваат двата централни долни секачи (единици). Секачи се осумте предни заби (четири горни и долни четири). Неколку месеци подоцна никнуваат горните четири секачи, обично на интервали од еден месец. Просечното бебе на година дена има шест заби – четири горе и две долу. Потоа следи пауза од неколку месеци, до следниот серија. Потоа одеднаш се појави еден по друг шест заби: двата преостанати секачи доле и четирите први катници. Катниците не се појавуваат веднаш до секачите, бидејќи тие оставаат место за канините за канините. По појавата на првите молари, следува пауза од неколку месеци, па помеѓу секачите и првите катници почнуваат да растат канините.. Ова обично се случува во втората половина на втората година. На крајот никнат четирите катници (вторите катници зад првите ) обично во втората половина на третата година. Просечно, првиоте секачи никнуваат околу 7 месеци, а вторите се околу 8. Првите катници од 10 до 14 месеци, канините од 14 до 20 месец и на крајот на вторите катници од 24 до 30 месеци. Сепак, тоа е просек. Нема потреба да се грижите доколку кај вашето бебе никнат порано или подоцна.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…