Решете се од болката во желудникот со помош на овој вкусен намаз

Овој намаз е совршен лек за болки во желудникот, бидејќи билките кои се составен дел од него се одлични природни аналгетици.

Потребни состојки:
– 200 грама путер
– една кафена лажичка ајдучка трева
– една кафена лажичка кантарион
– една супена лажичка цвет од невен
( сите овие состојки, освен путерот секако, можете да ги пронајдете во аптеките )
Начин на подготовка:

Сите билки ситно измелете ги во машинка за мелење на кафе. Добиениот прав промешајте го со омекнатиот путер.

Намазот намачкајте го на кришка црн леб ( ржан или леб од хељда ). Јадете колку што е можно подолго темелно џвакајќи ја храната.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk