Рибиното масло помага за подобра координација на телото кај децата

Истражувањето во кое учествувале 120 деца за кои се верува дека имаат пореметување во способноста за координација на телото, често пропратена со дисклексија и хиперактивност, докажало дека редовното конзумирање на рибино масло има значителна улога во поправање на тие “грешки“ во развојот.
Децата биле поделени во три групи. Децата во едната група, во период од три месеци секојдневно примале суплименти на база на рибно масло, а другата не.

Забележано е дека кај децата кои што редовно конзумирале рибино масло дошло до значително подобрување во вештините за читање, математичките вештини и начинот на однесување.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk