Родителите од децата направија зависници од Интернет

Светот е преполн од „смоби“, како што ги нарекуваат зависниците од Интернет. Оваа кованица настанала од зборовите „смартфон“ и „зомби“ и се однесува на потребата штом ќе ги отвориме очите да „висиме“ на социјалните мрежи, да ја провериме електронската пошта, а стручњаците предупредуваат дека овој проблем се повеќе ги погодува децата. За тоа се виновни возрасните.

Според нив константно сме изложени на надразби и мора брзо да се донесуваат одлуки. Во така стресна ситуација се сместуваме пред телевизори или компјутери да се занимаваме, не размислувајќи дали навистина нешто им било потребно или барале внимание од хир.

Психолозите тврдат дека денес околу 60 отсто од младите немаат чувство за точност, ентузијазам за работа ниту подготвеност да се жртвуваат, бидејќи родителите немаат време ниту нерви да ги слушаат, воспитуваат, насочат туку само им го дваат телефонот и таблетите во раце.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk