Само една третина од жените овулираат на време

Објавено на: Jan 10, 2017 од Мама Ане

Овулацијата кај жените со уреден менструален циклус од дваесет и осум денови обично се случува околу четринаесетиот ден од денот кога започнало менстуралното крварење.

Меѓутоа, многу жени иако имаат редовни менструални циклуси можат да овулираат денови порано,односно денови подоцна од очекуваниот можен термин на овулација.

Едно истражување спроведено во Англија, во кое учевство земале повеќе од 200 жени на возраст до 35 години, докажува дека само една третина од жените овулира на време, помеѓу 10 и 17 ден од циклусот, додека останатите овулираат веднаш после циклусот или неколку дена пред очекуваното менструално крварење.

 

 

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…