Внимавајте санкањето може да биде и опасно ако не управувате правилно

Објавено на: Jan 10, 2017 од Мама Весна

Снегот не израдува сите а особено најмалите. Секако тие уживаат во зимските игри, правење снешко и санкање но треба да бидеме внимателни.

Доколку планирате прв зимски одмор на планина со вашето дете, подгответе се за санкањето многу порано со тоа што ќе му го објасните начинот на кој треба да се санка за да остане безбедно и да ги избегне опасностите.

Најчести опасности се неконтролирано и пребрзо санкање, превртување од санката или удар во друг санкач или скијач. Исто така, не заборавајте да обезбедите заштитен шлем за главата на вашето дете.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…