Симптоми кои алармираат за ризик од појава на рак на јајниците

Ова заболување најчесто се појавува кај жените по педесеттите години од животот и често времето на неговото појавување се поврзува со започнувањето на менопаузата. Но за жал, се почести се случите кога ова малигно заболување е дијагностицирано и кај помладата полулација.

Многу од почетните симптоми кои укажуваат на можно постоење на ова малигно заболување во телото на жената се чести и при други здравствени проблеми кои не се алармантни, затоа не паничете веднаш туку направете преглед со кој ќе ја исклучите можноста.

Не е алармантно ако се појави било кој од долунаведените симптоми. Алармантно е доколку тие симптоми постепено се влошуваат или траат со иста јачина повеќе од една недела и не поминуваат.

Симптомите кои најчесто се забележуваат кај рак на јајниците се:

  • проширување на стомакот и постојано чувство на подуеност кое не поминува
  • често мокрење
  • болки во карличниот предел
  • крварење и во менопауза
  • губење на апетитот
  • ректално крварење
  • преобилни менструални крварења
  • менструални крварења кои покрај својата обилност траат подолго од вообичаеното
  • хроничен замор и изнемоштеност
Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk