Со вежби подобрете ја венската циркулација во текот на бременоста

Кога практикувате одредена физичка активност за време на бременоста од големо значење е да обрнете особено внимание на вежбите кои се наменети за подобрување на венската циркулација, особено во долниот дел од телото.

Практикувајќи ги овие вежби ќе ја подобрите циркулацијата на крв а со тоа и на кислород во карличниот појас и во нозете.

Најдобрата комбинација е истовременото практикување на кондициони вежби и вежби за правилно дишење кои ќе ви помогнат и на вам и на вашето бебе, овозможувајќи подобар доток на кислород и хранливи материи во матката.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk