Спанаќот е значаен извор на фолна киселина

Објавено на: Sep 08, 2016 од Мама Ане

Во ниту еден продукт нема толку магнезиум како во спанаќот, а на прстите од едната рака може да се набројат оние со поголема содржина на железо.

Спанаќот има и микроелементи, како манган, цинк, флуор и јод. Ова растение е богато и со витамин Ц (во 100 грама свеж спанаќ – 28 милиграми), како и со провитамин А, кој влијае на растот, па затоа се препорачува и за децата.

Значаен е и како извор на фолна киселина, важна во текот на бременоста, зашто го спречува прераното породување, како и појавата на зајачка усна кај бебињата.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…