Што да направите за тинејџерите да не скршнат на погрешен пат

Родителите се повеќе се загрижени дека нивното дете, колку и да е добро, може да има проблеми со дрогата и алкохолот, бидејќи тоа е раширена појава. Американскиот професор по психологија Харви Милкман врз основа на истражувања дошол до заклучок дека младите се склони на пороци бидејќи тие супстанци им олеснуваат да се изборат со стресот.

Тој исто така ј продолжил студијата за да се види на кој начин проблемот може да се реши. Се испоставило дека некои мерки може да имаат позитивен ефект кај младите. Меѓу нив се:

– учество во организирани, пред се спортски активности трипати неделно;

-што подолго и поквалитетно поминато време со родителите;

-враќање дома во пристојно време.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk