Што е спермограм-позитивни и негативни резултати

Објавено на: Sep 09, 2016 од Мама Ане

Спермограм е анализа на семената течност кај мажите и претставува рутинско испитување во процесот на одредување на плодноста кај машкиот партнер во бракот без деца.

Светската здравствена организација поставува граница на уреден спермограм и тоа на дваесет милиони сперматозоиди на еден милилитар од кои најмалку 40% прогресивно се движат, и 30% се морфолошки со правилен изглед.

Карактеристиките на спермограмот одредуваат дали еден маж е плоден или не, но сепак не е единствената постапка за утврдување на плодноста кај мажите. Неплодноста кај мажите се преку спермограмот се дијагностицира ако во еден милилитар постои помалку од десет милиони активни сперматозоиди.

 

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…