Што е всушност царски рез

Објавено на: Jan 31, 2015 од Мама Кате

Царскиот рез е операција која се врши при породување. Подразбира рез на предниот дел на стомакот  и матката. Операцијата може да биде : планирана, кога постои медицинска причина операцијата да биде неопходна за време на породувањето и царски рез по итна постапка, кога околностите пред или за време на поридувањето бараат да се изврши операција. Царски рез обично се врши со спинална или епидурална анестезија, каде што долниот дел од телото на жената е здрвен. Тоа обично трае 40-50 минути, но може да се изврши и побрзо ако станува збор за итен случај.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…