Што се случува ако трудницата се зарази со рубеола

Објавено на: Sep 08, 2016 од Мама Ане

Рубеолата е акутна, инфективна болест, која се карактеристира со осип од светлоцрвени, мали и точки со неправилна форма, при што се појавува и зголемување на лимфните чворови, особено на вратот и позади ушите. 

Инфекцијата со рубеола кај трудницата може да предизвика спонтан абортус, предвремено породување или во екстремен случај раѓање на мртвороденче. Доколку плодот се задржи можни се голем број на малформации на плодот.

Сепак,  многу е важно во кој стадиум од бременоста трудницата ќе се зарази со рубеола.
Ризикот по плодот е најголем во првото тромесечје од бременоста, односно во раниот стадиум од развојот на плодот и се намалува како што се напредува бременоста кон третото тромесечје.

Ако трудницата се инфицира со рубеола во првите дванаесет седмици од бременоста, голема е веројатноста ( до 85%) кај бебето да се појави природен конатален рубеола синдром- CRS.

По изминувањето на дваесеттата бедека ид ременоста значително се намалува ризикот дека инфекцијата ќе редизвика серозни малформации кај плодот.

Голем број на сериозни проблеми поврзани со CRS најчесто се манифестираат со глувост, слепило или тешко оштетување на видот, срцеви маани, невролошки проблеми, ментална ретардација и др. Од нив, некои дефекти можат да се откријат при раѓањето, додека други можат да се манифестираат подоцна во животот.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …