Студените ноќи и бебињата, што треба да знаете

Температурата значително почна да се спушта ноќе и рано наутро. Во следниот период тоа ќе биде уште подрастично. Затоа е најдобро, во просторијата во која престојува бебето да се одржуваат помеѓу 20 и 22 степени, а за време на многу студените ноќи помеѓу 15 и 18 степени. Ако внатрешната температура е повисока од горенаведените вредности, сувиот и разладен воздух може да ја оштети носната мукоза и да ја направи подложна на микроорганизми кои предизвикуваат настинка. Исто така, надземниот воздух може да ја исуши кожата на бебето и да предизвика чешање.
Пред да го ставите вашето бебе на кревет, можете да го загреете местото каде што ќе лежи со грејач (проверете дали капакот не е премногу топол).  Ако не го правите тоа, тогаш ставете го бебето во вреќа за спиење – ова е особено практично за бебиња и деца под една година. Доколку сметате дека просторијата е многу студена, консултирајте се со педијатар дали бебето да носи капа ноќе.

Дали вашето бебе правилно се облекува со допирање на рацете на бебето, бутовите или на задниот дел на бебето. Ако овие делови се ладни или бебето е немирно, најверојатно е студено, облечете го потопло и покријте го. Ако кожата е топла или изнемоштена, или косата е влажна, или бебето брзо сдише и е немирно – тоа е веројатно премногу облечено, па затоа расоблечете го. Ако рацете и нозете се ладни на допир и телото е топло и суво, но бебето се уште плаче, можеби ќе треба да се храни или е жедно или уморно.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk